Būvniecības nozarē darba negadījumi notiek bieži. Būvniecības uzņēmumam ir jāpalīdz saviem darbiniekiem, viņi ir jāvada un jānodrošina ar visu nepieciešamo. Drošība ir darba devēja pienākums. “Jāzina savas iespējas, kā arī jāizvēlas darbam piemērots apģērbs, individuālie aizsarglīdzekļi un apavi. Turklāt ir jāizmanto droši darba paņēmieni,” saka AS Stokker ražošanas vadītājs Egerts Pedastsārs (Egert Pedastsaar) un atgādina, ka strādniekam objektā vai pašam mājas lietotājam ir jādomā par savu dzīvību un veselību.
Būvlaukums vienmēr ir bīstama vieta
“Pārvietojas smagā tehnika ‒ kravas automobiļi, traktori; tiek krauti un pārvietoti materiāli; darbi tiek veikti augstumā; pastāv paklupšanas un nokrišanas risks; ir risks, ka kaut kas var uzkrist uz galvas vai kājas; darbarīki var tikt nepareizi izmantoti; visur ir pastāvīgs troksnis; slikta redzamība utt.,” Pedastsārs uzskaita situācijas, ar kurām pastāvīgi ir jāsastopas būvobjektā.
Likumdevējs ar vairākiem tiesību aktiem regulē darba apģērba un individuālo aizsarglīdzekļu izvēli un lietojumu. Konkrētā būvlaukumā veicamo bīstamo darbu saraksts un pasākumi, kas nodrošina darbinieku drošību, tiek norādīti darba drošības plānā.
Darba apģērbam un individuālajiem aizsarglīdzekļiem ir jāatbilst veicamajiem darbiem
Ikvienam Igaunijas uzņēmumam ir jāveic darba vides risku analīze, lai novērtētu darba vides riska faktorus un kā tos nepieļaut. Kā stāsta AS Stokker ražošanas vadītājs, darba apģērbs, drošības apavi un individuālie aizsarglīdzekļi ir riska analīzes daļa. To mērķis ir aizsargāt darbiniekus no darba negadījumiem, traumām un apaukstēšanās vai apdegumiem, lai darba veikšana būtu pēc iespējas ērtāka un efektīvāka neatkarīgi no laikapstākļiem.
Individuālo aizsarglīdzekļu neesība vai neizmantošana ir tieši saistīta ar darba drošību. Visam, kas darbiniekam ir mugurā, ir jāatbilst veicamajam darbam un tas nedrīkst kavēt darbu. Nepiemērots darba apģērbs tieši ietekmē darbinieka spēju kvalitatīvi veikt savus darba pienākumus.
Tieša saistība ir arī starp darbinieka fizisko un emocionālo labsajūtu un darba efektivitāti. Labs darba devējs saprot efektīvu darbalaika izlietojuma un darba ienesīguma nozīmi, līdz ar to novērtē savu darbinieku, nodrošinot tam labāko aprīkojumu. Darba apģērbs un tam pievienots uzņēmuma logotips ir daļa uzņēmuma vizītkartes, kas ļauj atrast jaunus klientus un vienlaikus arī motivēt darbiniekus un celt komandas garu.
Būvnieks ir jāapgādā no apakšveļas līdz virsjakai
Būvniecības darbinieka apģērba minimālajā komplektā ir iekļautas drēbes siltiem un aukstiem laikapstākļiem: zeķes, cimdi, termoveļa, pulovers, darba bikses, bikses ar oderējumu, lietus un ziemas jaka, aizsargsandales, aizsargapavi, gumijas zābaki u. c. Parasti ir nepieciešami vairāki apģērbu komplekti, jo drēbes tiek notraipītas. Līdz ar to arī darba drēbju mazgāšana ir būtiska, lai apģērbs kalpotu ilgstoši.
Svarīgākie individuālie aizsarglīdzekļi ir kvalitatīva ķivere; aizsargbrilles un vizieris, kas aizsargā acis no lidojošām daļiņām; respirators un dažādas maskas elpceļu aizsardzībai; dzirdes aizsardzības austiņas; funkcionāli, kā arī gadalaikam un darba specifikai atbilstoši darba cimdi.
Atkarībā no darba ir jālieto specifisks darba apģērbs un aizsargaprīkojums. Piemēram, veicot metināšanas un elektrības darbus, strādājot augstumā vai izmantojot motorzāģi.
“Igaunijas iedzīvotāji ir labi informēti par augsti tehnoloģisku darba apģērbu, un prasības pret individuālo aizsarglīdzekļu kvalitāti arvien pieaug. Pedastsārs atzīst: “Laiks, kad celtniecībā strādāja tenisa kurpēs, treniņbiksēs un lētākajā virsjakā, kas ir paņemtas līdzi no mājām, ir neatgriezeniski pagājis.” Darba apģērba klāstu ir ieteicams apskatīt AS Stokker e-veikalā.
Pareizi ir droši apavi
Būtiski ir atbilstoši darba apģērbam izvēlēties nepieciešamās aizsardzības kategorijas aizsargapavus. S3 aizsargkategorija attiecas uz vairākiem riskiem: izstrādājumam ir kāju pirkstu aizsargs, aizsargs pret naglām, zole ir neslīdoša un izturīga pret eļļu, kā arī apavi ir vismaz ūdeni atgrūdoši vai pat ūdensnecaurlaidīgi. Salīdzinājumā ar aizsargkurpēm aizsargzābaki lieliski aizsargā potīti, ir nedaudz ierobežots kustīgums, bet kājai ir siltāk.
Aizsargkategorija S1P parasti ir raksturīga aizsargsandalēm, kā arī dažu veidu aizsargkurpēm. S1P kategorijas aizsardzība ir līdzīga S3 aizsardzībai, bet papildus apavi ir arī elpojoši. Tā kā šāda veida apavi neatgrūž ūdeni, tie ir lieliski piemēroti āra apstākļiem vasarā vai visu gadu iekštelpām.
Iecienītākie ir aizsargapavi ar BOA aizdares sistēmu. Tos ir vienkārši uzvilkt un novilkt. Tiem nav ierasto auklu, kas var aizķerties. Itāļu ražotāja Sixton kvalitatīvo un ērto apavu ar BOA aizdares sistēmu klāstā ir pieejamas gan aizsargsandales, gan aizsargkurpes, gan aizsargzābaki. AS Stokker klienti ir arī iecienījuši HH apavus ar BOA aizdares sistēmu.
Ziemas aukstumā ir būtiski, lai aizsargapavi būtu silti un to zole neslīdētu uz ledus. Sixton izstrādājumu klāstā ir ziemas aizsargzābaki ar Vibram Arctic Grip zoli, kam ir lieliska saķere pat uz slapja ledus. Drošības palielināšanai apaviem var izmantot arī ledus naglas. Ar tām jebkuri apavi var kļūt neslīdoši. Slapjdraņķa laikā ir svarīgi, lai kājas būtu sausas. Labāko aizsardzību piedāvā Sixton ziemas aizsargzābaki ar HDry membrānu. Apavi ir pilnībā ūdensnecaurlaidīgi, bet vienlaikus elpojoši.
Trīs apģērbu kārtas pasargā no saaukstēšanās
Iegādājoties un lietojot darba apģērbu, ir būtiski ņemt vērā trīs kārtas: apakškārtu, starpkārtu un aizsargkārtu. Atkarībā no laikapstākļiem un darba intensitātes galvenokārt starpkārtu un aizsargkārtu var kombinēt.
Atbilstoša apakškārta novada sviedrus nākamajā kārtā. Laba izvēle ir, piemēram, Helly Hansen LIFA termoveļa. “Apakškārtai noteikti nevajadzētu izmantot kokvilnas veļu un kreklu, jo tie ļoti slikti novada mitrumu un ilgstoši žūst. Lai nesaaukstētos, ādai ir jābūt sausai. Mitra āda atdziest 20 reižu ātrāk,” skaidro Pedastsārs. Ļoti aktīvam darbam ir jāizvēlas tehniskā termoveļa. Mitriem un aukstiem apstākļiem ir piemērota apakškārta, kuras sastāvā ir merīnvilna. Piemēram, Helly Hansen Lifa Merino termoveļa.
Starpkārta saglabā siltumu un ir labi elpojoša. Lieliski piemērotas ir flīsa jakas un puloveri, sporta jakas, kā arī darba jakas. Laba izvēle ir pieejama šeit.
Aizsargkārta pasargā no lietus, vēja, sniega un aukstuma. Labākā izvēle ir ūdensnecaurlaidīgs un vienlaikus elpojošs audums. Piemēram, Helly Tech audums ar membrānu. Tāds ir virsjakai Kensington, kuras ūdensnecaurlaidība ir 20 000 mm un elpojamība 15 000 g/m2/24 h.
Liels risks ir slikta redzamība
Risku mazināšanai būvlaukumā ir jāvalkā augstas redzamības apģērbs. Tā mērķis ir uzlabot apģērba valkātāja redzamību un līdz ar to paaugstināt drošību. Piemēram, ceļu būvniecībā ar ļoti augstu risku tiek lietots Hi-Vis apģērbs.
Augstā redzamība ir iedalīta trijās aizsargklasēs atbilstoši standartam EN ISO 20471. Tiek izmantota dzeltenā, oranžā un sarkanā krāsa. 3. klases apģērbam parasti tiek izmantots dzeltenas, oranžas vai sarkanas krāsas audums ar daudziem atstarotājiem, kas vislabāk ir pamanāmi tumsā, krēslā, kā arī dienasgaismā. Jābūt izmantotam vismaz 0,8 m2 augstas redzamības auduma un 0,2 m2 atstarotāju. Ņemiet vērā, ka 3. klase paaugstina 1. klases un 2. klases apģērbus līdz 3. klasei.
“Krāsu ziņa nav nozīmes, vai tiek izmantota dzeltena vai oranža krāsa. Parasti būvnieki nēsā dzeltenu un ceļu būvnieki ‒ oranžu apģērbu. Abas krāsas ir augstas redzamības un piemērotas ikvienam. Būtiski, lai apģērbs nebūtu netīrs un spilgtais audums un atstarotāji būtu redzami,” skaidro Pedaststārs un piebilst, ka augstas redzamības apģērbam tiek izvirzītas visaugstākās prasības. Izvēle ir jāizdara atbilstoši sezonai. Vasarā ir jāizvēlas augstas redzamības T krekli un īsbikses, savukārt vēsākā un aukstā laikā ‒ garās darba bikses, puloveri, lietus jakas, ziemas jakas utt.
Kuras prečzīmes nodrošina augstu redzamību?
Klienti, kas novērtē augstu kvalitāti, dod priekšroku HH, Mascot un Dimex izstrādājumiem. Stokker piedāvā Pesso izstrādājumus par izdevīgāku cenu. “Nesen Helly Hansen ir nācis klajā ar UC-ME sērijas augstas redzamības apģērbu. Šiem izstrādājumiem ir pievienotas VisLite DT gaismu adsorbējošās joslas, kas krēslā un tumsā sāk spīdēt. Gaismu var aktivizēt 5‒10 minūtēs, un josla spīd līdz astoņām stundām. Tādā veidā darbinieks kļūst redzams un jau atkal tiek uzlabota drošība,” komentē Pedastsārs.
Mūsdienās augstas redzamības apģērbi tiek izmantoti dažādās nozarēs, ne tikai būvniecībā. Pedastsārs uzskata, ka patērētāju informētība par dažādām augstas redzamības klasēm pieaug.
Klienti dod priekšroku ērtiem un funkcionāliem izstrādājumiem
Darba apģērbu nozare pastāvīgi pievēršas ērtības, viegluma, labākas kustību brīvības un elpojamības uzlabošanai. Ērti darba apģērbi neapšaubāmi ir vispopulārākie būvnieku vidū. Arī citu jomu pārstāvji ir sapratuši, cik svarīgi, lai, piemēram, darba bikses staipītos un bikšu ceļgali nevienā pozā netiktu saplēsti. Stokker klienti dod priekšroku, piemēram, Mascot Advanced sērijas biksēm 21679, kā arī HH Chelsea Evolution un Pesso Titan Flexpro biksēm.
Būvnieku darba apģērbu nevar pārspēt funkcionalitātē: kabatas, tostarp nokarenās kabatas, naža futlāra fiksācijas poga, ventilācijas regulēšana, izturība pret nodilumu, auduma elastība. Apģērbu funkcionalitāte tiek nodrošināta ar pārdomātiem piegriezumiem un dažādām detaļām, kā arī kombinējot elastīgus, izturīgus un nodilumizturīgus audumus.
Ņemot vērā Igaunijas laikapstākļus, būvnieku darba apģērbam aukstā laikā ir jābūt siltam, kā arī izturīgam pret ūdeni un vēju. Vienlaikus izstrādājumi ir izgatavoti no 100% elpojošiem materiāliem. Klienti dod priekšroku gan augstas redzamības, gan tumšas krāsas HH Helly Tech auduma virsjakām, vienlaikus arī softshell virsjakām, kas ir izturīgas pret lietu, siltas un elpojošas. Jāģērbjas gudri: jo aktīvāks ir darbs, jo plānāk jāģērbjas, lai nepieļautu pārmērīgu svīšanu. Ģērbieties kārtās un novelciet/uzvelciet apģērba kārtu atbilstoši vajadzībai.
Vasarā ir būtiski, lai darba apģērbs būtu plāns, viegls un ar aizsardzību pret UV starojumu. Apģērbam ir jābūt labai ventilācijai, lai tā valkātājs nepārkarstu.
Vieds un ilgtspējīgs darba apģērbs
“Darba apģērbs kļūst tehniskāks un viedāks. Pateicoties tā ērtībai, dominē staipīgi jeb streča materiāli. Šobrīd no streča auduma jau ir pieejams metinātāju apģērbs, kas ir izturīgs pret karstām metināšanas dzirkstelēm. Tādi ir, piemēram, Helly Hansen Fyre sērijas izstrādājumi,” par jaunajām iespējām stāsta Pedastsārs.
Viņš stāsta, ka ražotāji pastāvīgi rūpējas par to, lai visi darba apģērba komponenti būtu droši to valkātājam (atbilstoši standartam OEKO-TEX® STANDARD 100). Ražojot audumu, tiek ņemts vērā gan cilvēks, gan vide, gan arī resursi (bluesign®). Apģērbu un apavu ražotāji nepārprotami ievēro vides aizsardzības virzienu. Arvien vairāk tiek izmantoti pārstrādāti materiāli un bioloģiskā kokvilna, kas nesatur pesticīdus.
Pedastsārs stāsta, ka, analizējot patērētāju izvēli, ir vērojama nepārprotama tendence, ka daudzi cilvēki pērk darba apģērbu arī ikdienas lietošanai, jo tas izskatās stilīgi, ir funkcionāls un turklāt ilgi kalpo. Stokker klāstā ir arī sievietēm un bērniem piemēroti apģērbi.
Aplūko Stokker darba apģērba klāstu ŠEIT